Foshnja

Πουρές λαχανικών με αμύγδαλα
Vaktet me perime janë burim shumë i mirë i mikroushqyesve, ndërsa në të njëjtën kohë ato mund të jenë të këndshme për variacion nga ushqimet shtazore në dietën e foshnjës. Disavantazhi i vetëm është përmbajtja e ulët në proteina, hekur dhe acide yndyrore të pangopura. Kjo mund të kompensohet nga...
Πουρές από ρύζι και φακές
Thierzat janë burim i proteinave bimore. Në të njëjtën kohë ato sigurojnë sasi të rëndësishme të fibrave natyrale të tretshme, të cilat përmirësojnë lëvizjen e zorrëve tek fëmijët që vuajnë nga kapsllëku. Për më tepër, ato janë zgjidhje e mirë për ditët që ju nuk mund të përfshini mish apo peshk në...
Μοσχάρι με λαχανικά – 2 μερίδες
Një vakt i pasur me hekur, vitamina B, energji dhe fibra natyrale. Për tretje të lehtë, zgjidh një cope mish viçi pa dhjamë.
Κοτόπουλο κοκκινιστό με κολοκύθι και ζυμαρικά
Mishi i pulës është një alternativë e mire kundrejt mishit të kuq. Siguron proteina të të njëjtës cilësi dhe hekur në sasi pak më të vogël. Gjithashtu përmban më pak yndyrna shtazore. Duhet ta dini që këmbët e pulës kanë pak më shumë yndyrna dhe është një zgjidhje e ndërmjetme. Gjoksi a pulës ka më...
Γιαούρτι με μήλο
Kjo recetë kombinon kosin, një burim i mirë i kalciumit, me mollë të zier e cila ofron shumëllojshmëri vitaminash dhe shije të këndshme natyrale të ëmbël. Mund të përdoret në stadet e hershme të prezantimit të ushqimeve të ngurta tek bebja.
Αυγό με τομάτα
Mund të kesh lexuar apo dëgjuar që vezët mund t’i jepen fëmijës pas vitit të parë të jetës, për shkak të reaksioneve alergjike. Në fakt, prezantimi në moshë më të herët lejon trupin të përshtatet e të zvogëlojë rrezikun e reaksioneve alergjike më vonë në jetë. Sigurisht, nëse vëreni ndonjë reaksion...
Ρουχαλάκια
Bebja jote do të rritet kaq shpejt, saqë ju nuk do ta besosh!
Κόψιμο νυχιών
Thonjë e bebes rriten shumë shpejt dhe mund të jenë shumë të mprehtë.
Το κλάμα του μωρού
Kur bebja qan, do të ndiheni të mërzitur e në panik. Por mbaj mend se të qarët është mënyra e vetme e komunikimit që bebja mund të përdorë gjatë muajve të parë të jetës.
Ύπνος
Gjatë muajve të pare të jetës, bebja do të flejë pjesën më të madhe të ditës. Gjithsesi nga fillimi i muajit të dytë ajo do të nisë të zgjohet për periudha më të gjata gjatë ditës. Vaktet gradualisht do të pakësohen dhe ndoshta do të shmangë edhe vaktin gjatë natës për të fjetur më shumë gjatë...