Gjërat e bebit

Shumë shpejt to të shikosh që dollapi i bebes do të mbushet po qa sa dollapi yt. Duhet të përgatisësh gjërat e rëndësishme për beben përpara lindjes. Me siguri koha jote pas lindjes do të jetë shumë e çmuar dhe paksa e limituar për të bërë pazar. Mund ta nisësh  këtë eksperiencë të këndshme të blerjeve të gjërave që ju duhen për beben pak muaj më parë, pa u nxituar. Këtu kemi një listë të gjërave që do t’ju duhen me arritjen e pjesëtarit të ri të familjes!  

Η προίκα του μωρού

Rrobat:

 • Pizhame
 • Bluza pambuku me mëngë të shkurtra
 • Kominoshe për të fjetur për të porsalindurit
 • Triko të buta
 • Çorape ose këpucë të thurura
 • Doreza mbrojtëse
 • Kapele
 • Batanije me zinxhir
 • Komplete peshqirash për bebin

 

Për të fjetur:

 • Krevat i vogël
 • Dyshek
 • Çarçafë për bebe
 • Batanije të thurura
 • Batanije pambuku
 • Termometër dhome
 • Radio komunikuese për bebe

 

Për t’u larë:

 • Govatë posaçërisht për të porsalindur
 • Termometër uji
 • Gërshërë për thonjtë e bebes
 • Peshqir
 • Mbulesa të papërshkueshme nga uji
 • Kozmetikë për bebe
 • Peceta të lagura për të porsalindurit
 • Pelena për të porsalindurit (Nr 1 – Nr 2)
 • Shampo e butë për kokën dhe trupin
 • Sfungjer natyral për banjë

 

Për ushqyerjen me gji:

 • Reçipeta për gjidhënie
 • Reçipeta për të fjetur
 • Tamponë për gjirin
 • Peceta për beben
 • Pompë gjiri

 

Për ushqim:

 • Shishe biberoni
 • Krem për gjoksin
 • Biberona
 • Sterilizator
 • Peceta për beben
 • Ngrohës për shishen e biberonit
 • Gushore

 

Për të dalë:

 • Karrocë
 • Kosh mbajtës
 • Ndenjëse makine
 • Mbrojtëse dielli për makinën
 • Pelena
 • Mbulesa për karrocën
 • Karrige e lëvizshme për bebe më të rritura