Pulë me salcë domateje me kungulleshka dhe makarona

Mishi i pulës është një alternativë e mire kundrejt mishit të kuq. Siguron proteina të të njëjtës cilësi dhe hekur në sasi pak më të vogël. Gjithashtu përmban më pak yndyrna shtazore. Duhet ta dini që këmbët e pulës kanë pak më shumë yndyrna dhe është një zgjidhje e ndërmjetme. Gjoksi a pulës ka më pak yndyrë dhe hekur.

Κοτόπουλο κοκκινιστό με κολοκύθι και ζυμαρικά

Përbërësit:

 •  
 • Një copë ose ½ gjoks pule (~ 80 g)
 • 1 domate e prerë në kubikë
 • 1 kungulleshkë
 • 2 lugë makarona të vogla ose makarona në formë elbi
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri

 

Përgatitja:

 

 • Ngrohni ujin në një enë të vogël së bashku me pulën. Sigurohu që uji nuk e mbulon pulën dhe që arrin thjesht mbi mes të enës
 • Lëre të ziejë derisa mishi në qendër ose afër kockës bëhet i bardhë
 • Shto kungulleshkën, domatet dhe makaronat. Shto dhe pak ujë të nxehtë nëse është e nevojshme
 • Merr të gjitha pjesët e ngurta vendosi në mikser dhe shtypi. Përdor lëng  nga ena për të arritur trashësinë e dëshiruar
 • Shto vaj ulliri dhe trazoje

 

*nëse dëshironi mund të shtoni 5-6 bajame për të pasuruar vaktin me shije dhe acide yndyrore omega-3.