Mish viçi me perime - 2 racione

Një vakt i pasur me hekur, vitamina B, energji dhe fibra natyrale. Për tretje të lehtë, zgjidh një cope mish viçi pa dhjamë.

Μοσχάρι με λαχανικά – 2 μερίδες

Përbërësit:

 

 • 140g mish viçi
 • 1 kungulleshkë e vogël
 • 1 qepë e vogël
 • 1 karrotë
 • 1 patate
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri

 

Përgatitja:

 

 • Në një enë të vogël, ngrohni 1 filxhan e gjysmë çaji me ujë së bashku me mishin. Kur të nisë të ziejë ulni nxehtësinë
 • Pas 20 minutash, shto perimet dhe lëre të ziejë për 20 minuta të tjera
 • Nëse duhet më shumë ujë, shto gjysmë filxhan me ujë të ngrohtë sa here që uji avullon
 • Merr të gjitha pjesët e ngurta dhe vendosi në një mikser, shto dhe 4 lugë gjelle nga lëngu
 • Vijo të shtosh lëng derisa të arrish formën që dëshiron
 • Ndaje purenë në 2 racione dhe shto 1 lugë gjelle vaj ulliri në secilin. Përzieji me një lugë
 •  
Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhei referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.