Makarona “Bolonjese”

Është një gjellë që është e përshtatshme jo vetëm për beben, por për të gjithë familjen. Thjesht mbaj beben larg përpara se të shtosh erëza e aroma më të forta. Gjithsesi, ju mund  të përgatisni gjellën veçanërisht për beben thjesht dhe shpejt. Prefero mish të grirë organik. 

Σπαγγέτι “Bolognaise”

Përbërësit

 

  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1 qepë të vogël të copëtuar
  • 100 gr mish i grirë
  • Gjysmë domate të prerë në kubikë
  • Sasi e vogël makaronash për të bërë ¼  e makaronave të gatuara

 

Përgatitja

 

  • Ngroh vajin në një enë me kapak. Shto qepën dhe lëre të ndryshojë ngjyrë
  • Shto mishin e grirë, përzieje me lugë druri dhe përpiqu ta presësh në copëza të vogla
  • Shto domaten dhe zieje për 10-15 minuta
  • Në të njëjtën kohë, vendos pak ujë të ziejë në një enë për të gatuar makaronat
  • Përziej mishin e grirë me makaronat në një mikser deri sa të shtypen

 

Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhe i referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.

Makarona “Bolonjese” | Babylino

Error

The website encountered an unexpected error. Please try again later.