Receta me drithëra

Drithërat janë ushqim që pavarësisht formës së tyre, arrijnë tek konsumatori me përpunimin minimal të mundshëm. Drithërat janë gjithmonë kokrra të plota, që do të thotë që ato mbajnë të gjitha vitaminat dhe mineralet e tyre. Mbi të gjitha, drithërat kanë përmbajtje të ulët gluteni duke minimizuar rrezikun e intolerancës ndaj glutenit. Shumica e recetave me drithëra janë tejet të pëlqyera nga bebet. Kur zgjidhni për beben, preferoni drithëra organike. 

Συνταγές με βρώμη

Receta bazë

Përbërësit

 • ¼ filxhan çaji drithëra
 • ¾ filxhan çaji ujë

 

Përgatitja

Grini drithërat në mikser derisa të bëhen pluhur. Në në enë ziej ujin. Shto drithërat e grira, ul nxehtësinë dhe përzieje vazhdimisht. Zieje për 10 minuta.

  

Varietete

Krem drithërash dhe molle

 • 1 racion i recetës bazë
 • 1 mollë mestare

 

Përgatitja

 • Qëro mollën dhe shtype në një mikser
 • Përziej tulin e mollës me kremin e ngrohtë të drithërave
 • Shto pak kanellë (opsionale)

 

Krem drithërash me vezë dhe perime

 • 1 filxhan çaji krem drithërash
 • 2 të verdha veze
 • ½ filxhan çaji perime të shtypura
 • 1 lugë çaji vaj ulliri

 

Përgatitja

 • Në një enë ngroh vajin e ullirit
 • Shto kremin e drithërave dhe perimet dhe përzieji vazhdimisht
 • Shto të verdhat e vezëve pak të rrahura dhe përziej ngadalë
 • Piqe derisa të verdhat e vezëve të jenë të gatuara plotësisht
 • Lëre të ftohet dhe preje në copa
Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhe i referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.