Supë me perime dhe makarona risoni

Një supë me perime të gatuara mirë është mënyrë e mirë për të prezantuar beben që është mësuar të hajë ushqime të përpunuara,  me ushqime që kërkojnë pak përtypje, por pa krijuar ndonjë rrezik për mbytje. Në të vërtetë perimet e gatuara në lëngun e pulës, ofrojnë sasi të konsiderueshme të proteinave, të kaluara nga zierja e pulës tek lëngu.

Σούπα με λαχανικά και ζυμαρικά ή κριθαράκι

Përbërësit

  • 1 ½ kupë lëng pule
  • 1 karrotë, e prerë në kubikë të vegjël
  • ½ filxhan çaji me makarona risoni ose stelini
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri

 

Përgatitja

  • Hidhni lëngun e pulës në një enë. Kur nis të ziejë, ul nxehtësinë
  • Shto karrotat dhe makaronat dhe lëri të ziejnë me ngadalë derisa të zbuten
  • Shto vajin
  • Shërbeje të ngrohtë

 

Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhe i referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.