Trahana me qumësht e djathë të bardhë

Kjo është një gjellë që të gjithë e kemi provuar në fëmijëri. Shumë njerëz mund të mos ta kenë konsumuar për më shumë se dy apo tre dekada. Por tani është koha ta përgatisni për fëmijët tuaj. Është një ushqim tradicional me shumë vlera. Nuk ka nevojë ta grini përderisa nuk ka rrezik për mbytje, ndërsa në të njëjtën kohë copëzat e vogla që përmban ndihmojnë fëmijën të adoptohet për ushqimet e reja.

Τραχανάς με γάλα και φέτα

Përbërësit

  • 50g  trahana e ëmbël
  • ½ gotë ujë
  • ½ gotë qumësht
  • 50g djathëiI bardhë
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri

 

Përgatitja

  • Në një enë vogël ziej ujin. Shto trahananë dhe fike nxehtësinë. Përzieje vazhdimisht, për tu siguruar që nuk ngjit në fund të enës. Pas 5 minutash shto qumështin dhe vajin dhe vijo ta trazosh deri sa të trashet. Nëse është e nevojshme shto pak ujë
  • Shërbeje në një pjatë të thellë ose tas
  • Shtoni djathin e bardhë mbi të

 

Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhe i referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.