Omeletë me djath dhe perime

Vezët kanë vlera të larta ushyese. Ato përmbajnë proteina me vlera të larta, hekur dhe mikro ushqyes të tjerë. Shumë fëmijë nuk i kanë qejf vezët të ziera. Omeletat janë një opsion i cili mundëson edhe konsumin e perimeve. Kështu  përfshije këtë variant në menunë e fëmijës për të shtuar ushqimin  e tij.

Ομελέτα με τυρί και λαχανικά

Përbërësit

 • 4 vezë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • ½ lugë gjelle miell
 • ¼ gotë qumësht
 • ¼ spec i kuq i grirë hollë.
 • 1 domate, e grirë hollë
 • 1/3 qepë e grirë hollë
 • ½ kungulleshkë e grirë në rende
 • 100g djathë i bardhë i grirë
 • Kripë dhe piper

 

Përgatitja

 • Ngrohni vajin e ullirit në një tigan që nuk ngjit dhe skuq qepën, specin, kungulleshkën dhe domatet
 • Shto kripën dhe piperin dhe skuqe derisa të zbutet
 • Rrihni vezët, miellin dhe qumështin; hidh përzierjen në tigan dhe trazoje
 • Ndërsa pjesa e fundit nis të skuqet, shto djathë të bardhë, fikni nxehtësinë dhe mbyll kapakun
 • Dhjetë minuta më vonë, përpiqu ta kthesh e nëse nuk mundesh palose dhe lëre edhe për disa minuta të jera të piqet
 • Vendose në një pjatë dhe shërbejeni me domate qershi  ose gjethe të freskëta sallatë jeshile

 

Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhe i referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.