Akullore me lëng frutash gjatë gjithë vitit

Akullorja preferohet nga shumica e fëmijëve. Bëjeni këtë version shtëpie pa yndyrna dhe me përbërësit më natyralë, fruta dhe mjaltë! Sigurisht që frutat në verë ofrojnë rezultate më të mira si në shije dhe në ngjyrë. 

Γρανίτα παγωτό για όλο τον χρόνο

Përbërësit

  • 2 kupa me fruta të copëtuara të freskëta ose të ngrira (mos kombinoni më shumë se dy fruta)
  • 1/3 gotë me lëng limoni
  • ¼ gotë me mjaltë
  • 2 të verdha veze

 

Përgatitja

  • Përziej frutat mirë, mjaltin dhe lëngun e limonit derisa të bëhen si pure
  • Vendos përzierjen në një formë keku të tejzgjatur me letër që nuk ngjit në baze dhe nga anët
  • Vendose formën në friogorifer dhe lëreni të ngrijë për 2-3 orë
  • Rrihni të bardhat e vezëve në një tas. Hidh në tas përzierjen dhe rrihni së bashku me një mikser dore, deri sa të marrë formë të lehtë dhe të fryhet
  • Ndajeni në tasa me kapakë dhe vendoseni në frigorifer për 2-3 orë të tjera

 

Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhe i referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.