Picë e shpejtë në bukë piteje

Ky ushqim mund të jetë opsion i shpejtë për një vakt zemre mbasdite e madje dhe një vakt normal. Mund të shtosh çfarëdo shije që ti dhe fëmija yt preferoni.

Γρήγορη Πίτσα σε πίτα από σουβλάκι

Përbërësit

  • 2 bukë piteje
  • 1 filxhan salcë domateje të bërë në shtëpi
  • 4 feta djathi që shkrin (Guda, mocarela ose djathë kackavall)  
  • Perime sipas preferences suaj

 

Përgatitja

  • Ngroheni furrën në 160° Celsius
  • Vendosni pitet në mbi letër pjekjeje dhe në një tepsi
  • Lyejeni me salcën e domates
  • Preji në copa dhe vendosi  2 fetat e djathit mbi pitet
  • Shtoni perime të prera siç janë domatet, specat, kungulleshkat etj

 

Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhe i referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.