Kanelloni me spinaq dhe krem djathi

Kjo është një gjellë që fëmijët e dashurojnë. Kombinon energjinë e makaronave, qumështin dhe djathin për kalcium dhe spinaqin për hekur.

Κανελόνια με σπανάκι και τυρί κρέμα

Përbërësit

 • 1 paketë kanelloni 250 gramë
 • ¾ kg spinaq
 • 4 filxhanë djathëra të ndryshme të grira
 • 1 vezë
 • 1 lugë gjelle kopër e grirë hollë
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 gotë qumësht  i kondensuar
 • Kripë dhe piper

 

Për salcën:

 • 3 lugë gjelle miell
 • 3 gota qumësht
 • 1 lugë gjelle gjalpë

 

Përgatitja

 • Skuq spinaqin në një tenxhere me vajin e ullirit për 10 minuta.
 • Shto ½ kupë me djath të grirë, qumështin, kripën, koprën e piperin, hiqini nga zjarri dhe lërini në ftohen.
 • Mbush kanelloni me përzierjen e përgatitur dhe vendosini në krah të njëra - tjetrës në një tavë  pireksi
 • Në një enë shkrini gjalpin, shto miellin dhe ngadalë hidh qumështin duke përzier vazhdimisht
 • Hidh salcën mbi kanelloni së bashku me 1 kupë djath të grirë
 • Mbulojini kanelloni me letër alumini në mënyrë që të mos digjen
 • Piqi në furrë në 200 gradë për 35 minuta
 • Hiq letrën e aluminit, spërkate me ½ kupë djath të grirë dhe piqi dhe për 5-10 minuta, duke u kujdesur që nuk piqet shumë
 • Shërbejini të ngrohta

 

Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhe i referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.