Byrek i shpejtë me djath

Byreku me djath është plot kalcium. Për këtë arsye, i përshtatshëm për fëmijët qoftë si vakt apo si snack. Gjithsesi për shak se përmban mjaft yndyrna shtazore nuk duhet ta gatuani shumë shpesh. Është gjithashtu burim i yndyrnave të pangopura  falë susamit.

Παιδική και γρήγορη τυρόπιτα

Përbërësit

 • 400gr djath të bardhë
 • 4 vezë
 • 1 kupë kos (rreth 200-250 kg)
 • piper
 • 300 gramë miell
 • 250 gramë gjalpë
 • 1 kupë qumësht
 • Susam

 

Përgatitja

 • Përziej të gjithë përbërësit në një tas
 • Përhape përzierjen në një tavë qelqi Pyrex
 • Ngroheni furrën më parë në 180 gradë dhe gatuaj duke përdorur elementët e ngrohjes si poshtë dhe lart  për 30 minuta dhe në progra me fryrje (fan) për 10 minuta të tjera
 • Shërbeje të nxehtë ose të ftohtë

 

Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhe i referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.