Sufllaqe për fëmijë me pulë të mbështjellë

Një vakt tjetër që mund ta bëni vetë duke përdorur përbërës sipas preferencës suaj. Ka yndyrna të pakta shtazore, i pasur në vitamina dhe përmban perime dhe kalcium. Kjo është gjithçka ka nevojë një fëmijë si snack ose për darkë.

Παιδικό σουβλάκι τυλιχτό με κοτόπουλο

Përbërësit

  • 3 fileto nga kofshët e pulës
  • 1 domate
  • ½ kupë kos ose 2 lugë gjelle me majonezë të bërë në shtëpi (shikoni recetën)
  • 2 bukë piteje ose tortilla integrale

 

Përgatitja

  • Prisni filetot e pulës në kubikë të vegjël
  • Piqi ose gatuaji në një tigan që nuk ngjit derisa mishi të bëhet i bardhë
  • Ngrohni pitet. Hapni mbi to kosin ose majonezën e bërë vetë me një lugë
  • Prisni domaten në feta dhe vendosni disa në bukën e pites së bashku me kubikët e mishit të pulës
  • Mbështille mirë dhe bëje në formën e një tubi të ngushtë e të gjatë në mënyrë që të jetë e lehtë të konsumohet nga një fëmijë

 

Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhe i referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.