Karbonara e shëndetshme me ditalini

Makaronat janë shumë të pëlqyera nga shumica e fëmijëve. Zakonisht ata I pëlqejnë makaronat të thjeshta. Sidoqoftë, nëse përzieni makaronat me qumësht, djath dhe pak proshutë gjel deti, rezultati është shumë më i pëlqyer nga fëmijët. Në të njëjtën kohë, është vakt plot energji, proteina me vlerë të lartë ushqyese dhe kalcium. 

Υγιεινή καρμπονάρα με κοφτό μακαρονάκι

Përbërësit

 • 80gr makarona ditalini
 • ½ gotë me qumësht
 • 2 lugë gjelle me djathë parmezana të grirë
 • 2 feta proshutë gjel deti, e prerë në kubikë të vegjël
 • 1 lugë gjelle me vaj ulliri ose 1 lugë çaji gjalpë

 

Përgatitja

 • Në një tenxhere vini ujin për të zier
 • Shto makaronat ditalini dhe zieje për 8 minuta ose sipas dëshirës
 • Kulloni makaronat dhe vendosini sërish në tenxhere me vaj ulliri ose gjalpë
 • Përzieji mirë dhe shto qumështin, djathin dhe proshutën
 • Përzieji ngadalë në temperature të ulët, derisa të gjitha lëngjet të përhithen dhe të bëhen kremoze
 • Shërbejini të ngrohta

 

Këshillë

Informacioni ushyes dhe rekomandimet mbi dietën e fëmijës janë thjesht orientuese dhe i referohen udhëzimeve të përgjithshme për këtë grup moshë. Koha në të cilën mund të prezantohen ushqimet e ngurta apo të shtoni më shumë në dietën e bebes do të jetë e individualizuar. Rekomandojmë që të këshilloheni me pediatrin për nevojat ushqimore specifike të fëmijës.