1-2 vjeç

Janis Krisu
Dietolog Klinik
Drejtues i Departamentit të Ushqimit - për pacientët e jashtëm - ne Sekretarinë e Përgjithshme të Spitalit të Fëmijëve Euroclinic të Institutit, Grek të Ushqimit
Σπιτική πίτσα μαργαρίτα
Përfundimisht kjo është e preferuara e gjithkujt. Sidoqoftë herën e parë kur i shërbeni këtë picë fëmijës suaj mund të mos mbetet dhe aq i kënaqur. Nëse është një picë shtëpie me përbërës të pastër, me siguri do ta dashurojë. Është një vakt i plotë dhe mund të shijohet në shtëpi ose në një...
Ομελέτα με τυρί και λαχανικά
Vezët kanë vlera të larta ushyese. Ato përmbajnë proteina me vlera të larta, hekur dhe mikro ushqyes të tjerë. Shumë fëmijë nuk i kanë qejf vezët të ziera. Omeletat janë një opsion i cili mundëson edhe konsumin e perimeve. Kështu përfshije këtë variant në menunë e fëmijës për të shtuar ushqimin e...
Κοτόσουπα αυγολέμονο
Shumë e quajnë këtë gjellë si “kuruese”, qoftë për shkak se janë mësuar ta hanë këtë gjellë kur kanë qenë sëmurë, ose sepse në të vërtetë i ka bërë të ndihen më mirë. Është një vakt i plotë që mund të kontribuojë në ushqimin e trupit pa acaruar stomakun, pasi tretet lehtë. Me perimet e copëtuara...
Μπιφτέκια από φακές
Kjo është një recetë që fëmijët e dashurojnë. Shpesh ato mund të mos ta dinë që janë të bëra me thierrza. Por këshillohet që nëse nuk i urrejnë, t’i informoni për zgjedhjet tuaja dhe të mësojnë se nuk ka vetëm një mënyrë për përgatitjen e secilit ushqim. Nga këndvështrimi ushqyes, thierrzat janë...
Τραχανάς με γάλα και φέτα
Kjo është një gjellë që të gjithë e kemi provuar në fëmijëri. Shumë njerëz mund të mos ta kenë konsumuar për më shumë se dy apo tre dekada. Por tani është koha ta përgatisni për fëmijët tuaj. Është një ushqim tradicional me shumë vlera. Nuk ka nevojë ta grini përderisa nuk ka rrezik për mbytje,...
Σπανακόρυζο
Përbërësi kryesor i kësaj gjelle është spinaqi, më i pëlqyeri për Papën. Është burimi i fuqisë së Papës. Spinaqi është perime jeshile, i pasur në kalcium, hekur, fibra natyrale dhe vitamina B e K kompleks. Kombinuar me orizin, është gjellë tradicionale ideale për një fëmijë pas vitit të parë, pasi...
Σούπα με λαχανικά και ζυμαρικά ή κριθαράκι
Një supë me perime të gatuara mirë është mënyrë e mirë për të prezantuar beben që është mësuar të hajë ushqime të përpunuara, me ushqime që kërkojnë pak përtypje, por pa krijuar ndonjë rrezik për mbytje. Në të vërtetë perimet e gatuara në lëngun e pulës, ofrojnë sasi të konsiderueshme të proteinave...
Παγωμένο γιαούρτι με φρούτα
Ëmbëlsirat janë të dashura për të gjitha moshat. Qofshin si ëmbëlsirë apo si snack, kjo recetë mund të jetë një zgjidhje për nepsin, ndërsa ofrojnë vlera ushqyese. Qumështi dhe kosi do të plotësojnë nevojat për kalcium, ndërsa frutat ofrojnë një sasi të konsiderueshme të mikroushqyesve dhe...
Μπιφτέκια με λαχανικά για παιδιά
Qoftet janë një variant tjetër i mishit. Por kanë edhe një veçanti. Ato mund të jenë Kali i Trojës për prezantimin e perimeve në “kështjellën” e fëmijëve, pa u kuptuar fare nga ata. Përpiqu të shtosh mjaft perime dhe do të shohësh që ato do të jenë vakt i këndshëm për fëmijën. Perimet nuk do të...
Γιουβαρλάκια αυγολέμονο
Është gjellë shumë e këndshme dimri dhe e dashur për fëmijët. Është e butë pa qenë nevoja për ta shtypur. Ka ushqime të ndryshme dhe mund të konsiderohet si vakt i plotë, pasi përmban ushqime nga të gjitha grupet ushqimore bazë. I vetmi grup që lihet mënjanë është ai i perimeve që përfaqësohet nga...