2-4 vjeç

Janis Krisu
Dietolog Klinik
Drejtues i Departamentit të Ushqimit - për pacientët e jashtëm - ne Sekretarinë e Përgjithshme të Spitalit të Fëmijëve Euroclinic të Institutit, Grek të Ushqimit
Cheeseburger με λαχανικά
Fëmijët shpesh refuzojnë të hanë mish. Por ju mund t’i bindni pa krijuar konflikte apo reagime. Ky propozim mund të jetë një mënyrë e mirë për konsumin parallel të perimeve së bashku me brumin e burgerit.
Υγιεινή καρμπονάρα με κοφτό μακαρονάκι
Makaronat janë shumë të pëlqyera nga shumica e fëmijëve. Zakonisht ata I pëlqejnë makaronat të thjeshta. Sidoqoftë, nëse përzieni makaronat me qumësht, djath dhe pak proshutë gjel deti, rezultati është shumë më i pëlqyer nga fëmijët. Në të njëjtën kohë, është vakt plot energji, proteina me vlerë të...
Τραγανά φιλέτα ψαριού
Peshku nuk është dhe aq i pëlqyer nga fëmijët. Gjithsesi duhet të konsumohet 1-2 herë në javë. Në përpjekjen tonë për të bërë receta të pëlqyera nga fëmijët, filetot krokante të peshkut janë një zgjidhje që gjithkujt do t’i pëlqejë.
Παιδικό σουβλάκι τυλιχτό με κοτόπουλο
Një vakt tjetër që mund ta bëni vetë duke përdorur përbërës sipas preferencës suaj. Ka yndyrna të pakta shtazore, i pasur në vitamina dhe përmban perime dhe kalcium. Kjo është gjithçka ka nevojë një fëmijë si snack ose për darkë.
Παιδική και γρήγορη τυρόπιτα
Byreku me djath është plot kalcium. Për këtë arsye, i përshtatshëm për fëmijët qoftë si vakt apo si snack. Gjithsesi për shak se përmban mjaft yndyrna shtazore nuk duhet ta gatuani shumë shpesh. Është gjithashtu burim i yndyrnave të pangopura falë susamit.
Παιδικές τηγανίτες με μέλι ή μαρμελάδα
Ato përdoren si vakti i fëmijës në shumë pjesë të Greqisë. Në kretë ato quhen edhe “Kutalites”. Fëmijët e mi Petro, Jorgo dhe Olivia i dashurojnë ato si vakte të plota dhe gjyshja e tyre Niki i gatuan ato rregullisht. Ata i preferojnë petullat për mëngjes, ose si snack. Këto petulla sigurojnë...
Κέικ με ελαιόλαδο και πορτοκάλι
Keku është i dashur për fëmijët dhe një zgjidhje tjetër snack që duhet të kenë me vete në kopshte e në shkolla pak vite më vonë. Keku mund të jetë një zgjidhje, por ai përmban mjaft gjalpë ose margarinë në pjesën më të madhe të versioneve të tij. Zgjidhja që ju ofrojmë është ta bëni me vaj ulliri...
Κανελόνια με σπανάκι και τυρί κρέμα
Kjo është një gjellë që fëmijët e dashurojnë. Kombinon energjinë e makaronave, qumështin dhe djathin për kalcium dhe spinaqin për hekur.
Γρήγορη Πίτσα σε πίτα από σουβλάκι
Ky ushqim mund të jetë opsion i shpejtë për një vakt zemre mbasdite e madje dhe një vakt normal. Mund të shtosh çfarëdo shije që ti dhe fëmija yt preferoni.
Γρανίτα παγωτό για όλο τον χρόνο
Akullorja preferohet nga shumica e fëmijëve. Bëjeni këtë version shtëpie pa yndyrna dhe me përbërësit më natyralë, fruta dhe mjaltë! Sigurisht që frutat në verë ofrojnë rezultate më të mira si në shije dhe në ngjyrë.
2-4 vjeç | Babylino

Error

The website encountered an unexpected error. Please try again later.