6-12 muaj

Janis Krisu
Dietolog Klinik
Drejtues i Departamentit të Ushqimit - për pacientët e jashtëm - ne Sekretarinë e Përgjithshme të Spitalit të Fëmijëve Euroclinic të Institutit, Grek të Ushqimit
Ψάρι με πατάτα και λαχανικά
Marrja e duhur e acideve yndyrore omega-3 është shumë e rëndësishme që në foshnjëri. Gjithsesi, për disa përdorimi i peshkut në dietën javore të një bebeje është e ndaluar. Shkaku kryesor i kësaj është ndonjë reaksion alergjik i mundshëm. Në fakt, ju duhet të shtoni peshk gradualisht pas muajit të...
Συνταγές με βρώμη
Drithërat janë ushqim që pavarësisht formës së tyre, arrijnë tek konsumatori me përpunimin minimal të mundshëm. Drithërat janë gjithmonë kokrra të plota, që do të thotë që ato mbajnë të gjitha vitaminat dhe mineralet e tyre. Mbi të gjitha, drithërat kanë përmbajtje të ulët gluteni duke minimizuar...
Σπαγγέτι “Bolognaise”
Është një gjellë që është e përshtatshme jo vetëm për beben, por për të gjithë familjen. Thjesht mbaj beben larg përpara se të shtosh erëza e aroma më të forta. Gjithsesi, ju mund të përgatisni gjellën veçanërisht për beben thjesht dhe shpejt. Prefero mish të grirë organik.
Πουρές λαχανικών με αμύγδαλα
Vaktet me perime janë burim shumë i mirë i mikroushqyesve, ndërsa në të njëjtën kohë ato mund të jenë të këndshme për variacion nga ushqimet shtazore në dietën e foshnjës. Disavantazhi i vetëm është përmbajtja e ulët në proteina, hekur dhe acide yndyrore të pangopura. Kjo mund të kompensohet nga...
Πουρές από ρύζι και φακές
Thierzat janë burim i proteinave bimore. Në të njëjtën kohë ato sigurojnë sasi të rëndësishme të fibrave natyrale të tretshme, të cilat përmirësojnë lëvizjen e zorrëve tek fëmijët që vuajnë nga kapsllëku. Për më tepër, ato janë zgjidhje e mirë për ditët që ju nuk mund të përfshini mish apo peshk në...
Μοσχάρι με λαχανικά – 2 μερίδες
Një vakt i pasur me hekur, vitamina B, energji dhe fibra natyrale. Për tretje të lehtë, zgjidh një cope mish viçi pa dhjamë.
Κοτόπουλο κοκκινιστό με κολοκύθι και ζυμαρικά
Mishi i pulës është një alternativë e mire kundrejt mishit të kuq. Siguron proteina të të njëjtës cilësi dhe hekur në sasi pak më të vogël. Gjithashtu përmban më pak yndyrna shtazore. Duhet ta dini që këmbët e pulës kanë pak më shumë yndyrna dhe është një zgjidhje e ndërmjetme. Gjoksi a pulës ka më...
Γιαούρτι με μήλο
Kjo recetë kombinon kosin, një burim i mirë i kalciumit, me mollë të zier e cila ofron shumëllojshmëri vitaminash dhe shije të këndshme natyrale të ëmbël. Mund të përdoret në stadet e hershme të prezantimit të ushqimeve të ngurta tek bebja.
Αυγό με τομάτα
Mund të kesh lexuar apo dëgjuar që vezët mund t’i jepen fëmijës pas vitit të parë të jetës, për shkak të reaksioneve alergjike. Në fakt, prezantimi në moshë më të herët lejon trupin të përshtatet e të zvogëlojë rrezikun e reaksioneve alergjike më vonë në jetë. Sigurisht, nëse vëreni ndonjë reaksion...